
Hahahahaha!
Kratek povzetek klovnske izmenjave v Belgiji.
Pa lahko še malo na daljše opišemo, da si lahko predstavljate, kako smo uživali in kaj vse smo počeli 10 dni v Gentu.
Iz Slovenije smo se ostalim nadobudnim klovnom pridružili Maša, Dušan, Zala in Žiga. Navdušil nas je tamkajšnji cirkus Circusplaneet. Prostori so v prejšnji cerkvi, nekatere aktivnosti pa izvajajo tudi v bližnji šolski telovadnici, kjer smo imeli tudi vsi udeleženci te izmenjave klovnske delavnice.
Prve štiri dni smo imeli intenzivne delavnice, na katerih sta nas izkušena klovna Eva in Mario naučila veliko uporabnih iger, preko katerih smo iskali svojega klovna, ga spoznavali in se tudi vsi med seboj povezali. Že prvi dan nas je kar izčrpal, saj smo se nekateri prvič udeležili klovnske delavnice, ki so bile odlično pripravljene. Nekatere so bile bolj igrive, druge bolj globoke in čustvene.
Prvi večer je bil torej namenjen okrepčilu in sicer pokušini tradiconalnih jedi in pijače držav udeležencev. Lahko smo poskusili okusne jedi iz Italije (Firence in Sicilija), Brazilije, Irske, Belgije, Slovaške in Slovenije.
Naslednji dan smo si zvečer po večerji ogledali prizorišče parade oziroma nastopov na območju pediatrične klinike.
Tretji večer pa smo si ogledali komične videe z bolj žaljivo vsebino, ki jih je poiskala vsaka skupina. Namen je bil prepoznati nekaj, kar morda nekomu vzbudi neprijetne občutke, ko nastopajoči prestopi mejo in kaj nam morda to predstavlja, kdaj bi bila nam neka točka preveč žaljiva ali neprimerna.
Četrti večer smo poslušali kratko predstavitev humanitarne organizacije Clowns sans Frontiers oziroma Klovni brez meja. Zabavajo in izvajajo cirkuške predstave in delavnice za otroke in družine, ki so prizadeti zaradi vojn, naravnih nesreč, prisilnega preseljevanja, begunstva ali drugih kriznih razmer. Njihovo delovanje nas je prevzelo in po koncu predstavitve je bilo kar nekaj vprašanj z naše strani.
Peti dan smo se intenzivno pripravljali za nastope, ki smo jih imeli šesti dan zunaj pred pediatrično kliniko. Po vrsti smo nastopali akrobati, žonglerji in nato še klovni in na koncu še vsi skupaj in pričarali nasmehe na obrazih otrok iz klinike. Najprej smo svoje točke naredili zunaj pred manjšo skupino otrok v manjšem parku pred kliniko, nato na strehi klinike, da so nas videli tisti, ki niso smeli iti ven in za konec še enega zunaj pred ostalimi otroci in po točkah smo se še malo z njimi igrali. Že sama pot do klinike je bila zabavna saj smo šli kot klovni na avtobus in tramvaj in tudi pot nazaj je bila polna klovnov na ulicah Genta. Vsak se je lahko po svoje oblekel in naličil, na voljo smo imeli veliko kostumov in ličil.
Šesti dan smo bili prosti in večina se nas je odpravila do bližnjega jezera, kjer smo žonglirali, se igrali družabne igre in se ohladili v vodi. Zvečer se je v Gentu pričel Gentse Feesten. To je vsakoletni festival kulture, glasbe, gledališča, ulične umetnosti in zabave v središču mesta. Festival običajno traja 10 dni v juliju. Velja za enega največjih kulturnih festivalov v Evropi — mesto se med festivalom spremeni v velik odprt oder z ulicami, trgi in kanali, polnimi glasbe, predstavam, uličnimi artisti in družabno-kulturnimi aktivnostmi.
Sedmi in osmi dan izmenjave smo si med seboj podelili znanje preko delavnic žongliranja, lutkarstva, flamenca, minimalističnega klovnstva, uprizoritve pretepanja oziroma slapstick komedije. Šli smo se tudi igro Diversability Circus. Delali smo tudi skupinsko klovnsko gibanje po prostoru in se naučili še mnogo klovnskih iger, ki jih bomo lahko uporabili tudi v naših organizacijah.
Deveti dan smo šli popoldan v enega izmed parkov, kjer je potekal festival in tam skupinsko odigrali tri igre, ki nas jih je naučil Giam Paolo. Ena je bila ovce in ovčarji, kjer smo se ovce zaletavale v stvari okoli nas, ovčarji pa so nas morali spravit v ogrado, torej do že vnaprej določene točke. Pri drugi igri smo morali priti do druge točke in sicer čim bolj neopazno, lahko si se npr. skrival za mimoidočimi, kam splezal, se ulegel na tla, se skril za drevo, zamrznil ko te je nekdo oapzil in kaj podobnega. Tretja aktivnost pa je bil skupinski ples, ki ga je začel nekdo voditi in nato smo ga vsi oponašali. Obiskovalci parka niso pričakovali trideset klovnov na kupu in je bilo za marsikoga to pravo doživetje in prav tako tudi za nas. Dan smo zaključili z ogledom predstave Da Capo, ki nas je čisto navdušila. V predstavi je bila prikazana zgodovina belgijskega cirkusa Ronaldo. Po predstavi smo še malo zaplesali in poklepetali z nastopajočimi umetniki.
Deseti oziroma zadnji dan smo dobili svoje prve klovnske diplome in se zvečer se podružili v internatu, kjer smo celoten čas izmenjave tudi zajtrkovali in spali.
Klovnska izmenjava nas je naučila, da je na vsake toliko potrebno vsakdanje trenutke, ki na pogled niso nekaj posebnega, izkoristiti in jih narediti posebne, zapomnljive in zabavne. Ne toliko za nas kot za tiste okoli nas. Pa naj bo to, ko se “ponesreči” spotakneš in zaletiš v drog, ko oponašaš obnašanje mimoidočih, ko opaziš malenkosti in jih spremeniš v nekaj večjega, narediš neopazno bolj opazno in predvsem to, da se ne bojiš izgledati neumen in da ko nastopamo, mora v nas biti strast, pomembna je zagretost in osredotočenost.
Maša Rački












